Streszczenie ostatnich szaleństw

27 listopada odbyło się głosowanie, w którym wybrano miasto goszczące targi Expo w 2020 roku.

Dla niewtajemniczonych, pod nazwą Expo kryje się największa światowa wystawa poświęcona kulturze, nauce i technologii organizowana od 1851 roku. Jest to też okazja do współzawodnictwa i prezentacji różnego rodzaju wynalazków i konstrukcji. Żeby oddać rangę ekspozycji wspomnę, że Wieżę Eiffla zbudowano specjalnie na Wystawę odbywającą się w Paryż w roku 1889.

Nie muszę chyba mówić, że spośród czterech pretendentów, to właśnie Dubaj został wybrany na gospodarza imprezy w roku 2020 (pozostałe miasta ubiegające się o zaszczyt to Sao Paulo/Brazylia, Izmir/Turcja i Yekaterinburg/Rosja).

Mimo, że wszyscy na Dubaj stawiali, to jednak w dniu głosowania dawało się wyczuć napięcie. Większość moich znajomych śledziła nadawaną na żywo transmisję z obrad w Paryżu lub chociaż co jakiś czas zaglądała do sieci w poszukiwaniu informacji.

W końcu, chwilę po 20.30 doczekaliśmy się wyników i zapanował szał.

Burj Khalifa rozświetlił pokaz fajerwerków. Centra handlowe włączyły przygotowane na tę okazję dekoracje. Stacja Virgin Radio wypuściła swoją własną wersję znanej piosenki, podobną strategię przyjęło kilku innych muzyków. Szejk Dubaju ogłosił następny dzień wolnym od zajęć w szkole, a sieć lodziarni Baskin&Robins przez dwie godziny rozdawała lody za darmo! Wszystko to jednak przebił następca tronu, książę Hamdan, który z radości… wspiął się pomachać flagą z samego szczytu Burj Khalifa:

Dj Emir:

Virgin Radio:

Film o tym, co Dubaj przygotowuje na Expo (polecam!):

Fajerwerki:

Świętowanie wyboru Dubaju na gospodarza Expo 2020 niemal połączyło się z obchodami 42 rocznicy powstania Emiratów, które przypadają na 2 grudnia. Jak zwykle były z tej okazji pokazy fajerwerków, parady, zabawy. Dzieci biegały po parkach z twarzami wymalowanymi w narodowe barwy, kierowcy ozdabiali samochody podobiznami rodziny królewskiej, a chyba niemal każde lokalne domostwo wywieszało nie jedną, a kilka flag. Innymi słowy, ulicami przetoczyła się narodowa radość i duma. (Chwała Bogu, nie w wydaniu polskim)

Na zakończenie dorzucę, że to wszystko, Expo, Dzień Niepodległości, to wszystko nic w porównaniu do wydarzenia, którego z żalem nie miałam okazji obserwować na żywo, a o którym dowiedziałam się z prasy. W zatoce pływała kaczka.

18-metrowa kaczka była sponsorowana przez lokalną sieć myjni samochodowych i była jednym z elementów kampanii na rzecz oszczędzania wody
Reklamy

Zostaw komentarz, będzie mi miło! :)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s