Zwiedzaliśmy meczet

Nie byle jaki. Większy od Taj Mahal. Z białego marmuru. Wybudowany za 2 biliony dirhamów, czyli coś koło 550 milionów dolarów. Stawiało go i wykańczało 3 000 robotników z 38 firm budowlanych.

Sheikh Zayed Grand Mosque, czyli Wielki Meczet Szejka Zayed.

Może pomieścić 40 000 wiernych, z czego 7 000 w głównej sali. Cztery minarety w rogach placu wznoszą się na 107 metrów. Sam plac, w całości wykonany z marmuru, ręcznie zdobiony kwiecistymi wzorami, ma 17 000 mkw. Uważa się go za największa na świecie marmurową mozaikę.

Samego marmuru wykorzystano kilka różnych rodzajów. Sprowadzano go m.in. z Macedonii, Włoch, Indii i Chin. Poza marmurem, do wykończenia użyto także innych naturalnych materiałów, ze względu na ich trwałość: złoto, kamienie półszlachetne, kryształy i glinę.

Kilka faktów:

  • Dywan wyścielający główną salę uważa się za największy dywan na świcie. Ma on 5,627mkw. Został zaprojektowany i wykonany przez irańskiego producenta.Waży 35 ton i składa się głównie z wełny. Zrobienie go zajęło 2 lata.
  • Żyrandole wiszące wewnątrz meczetu importowano z Niemiec. Składają się one z milionów kryształów Swarovski. Największy z żyrandoli jest trzecim co do wielkości żyrandolem na świecie – ma 10m średnicy i 15m wysokości.
  • Baseny ciągnące się wzdłuż meczetu odbijają kolumny. W nocy nabiera to dodatkowego uroku, gdyż oświetlenie zostało specjalnie zaprojektowane, by odzwierciedlać fazy księżyca. Na zewnętrzne ściany meczetu rzucana jest projekcja niebieskoszarych chmur, które są raz ciemniejsze, raz jaśniejsze, zgodnie z fazą księżyca.
  • 96 kolumn w głównej sali wykonanych z marmuru jest ręcznie zdobiona dwoma różnymi rodzajami masy perłowej.

Reklamy

2 myśli w temacie “Zwiedzaliśmy meczet

Zostaw komentarz, będzie mi miło! :)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s